Ubytování osada Měruše

www.osada-meruse.cz

Úvod

  Osada Měruše - Bezprostřední okolí naplňuje všechny představy o rekreačním pobytu v čisté, zdraví prospěšné přírodě plné lesů a rybníků.Stojí hned vedle jedné z pěti Veselských pískoven, které vznikly po těžbě štěrkopísků v letech 1952 až 1986. Název Měruše je vypůjčen z katastrálního názvosloví. Nacházíme se v rovinaté krajině Třeboňské pánve v CHKO Třeboňsko, které je od roku 1977 zařazeno do sítě biosférických rezervací UNESCO.


V sousedství můžete navštívit vodácké tábořiště a kemp Měruše, ke kterému se můžete dostat také po řece Lužnici.

  Pískový přesyp u Vlkova - který neodmyslitelně patří k pískovnám a je téměř hektarem pouště s jedinečnou faunou a flórou. K zastupitelům zdejší fauny z říše ptactva patří například dudek chocholatý, pěnice hnědokřídlá, sýkorka moudivláček lužní.

  Soběslavská a Veselská blata - Blata je název, který označuje bažinaté louky hojně pokryté rašelinou.Představují zbytky třetihorního jezera.Vede zde naučná stezka na které je k vidění typická flora: břízy, borovice blatka, hmyzožravá rosnatka okrouhlolistá, vřesy a další. Síla rašelinové vrstvy dosahuje 4 až 8 metrů.Blata přitahují nejen přírodní krásou, ale také osobitou architekturou.

  Jihočeské selské baroko - Nejvíce staveb které zastupují tento styl se dochovalo v obcích Mažice, Borkovice, Komárov a další. V obci Bošilec naleznete typickou ukázku selského baroka na stavení č: 51, pocházející z roku 1857. Nalezá se zde i kostel sv.Martina, zdejší nejstarší historická památka, která prodělala mnoho stavebních úprav a při nich byl objeven letopočet 1210. V 18. století byla do jeho interiéru včleněna rokoková kazatelna z postříbřeného dřeva, která má podobu mohutné velryby. Byla sem přesunuta ze zrušeného kostela sv. Barbory v Třeboni.

Veselská pískovna

  Tvrz u vesnice Hamr - Šest kilometrů jihovýchodně od Veselí nad Lužnicí stojí na břehu Nežárky uprostřed hospodářského dvora pozoruhodná budova tvrze Hamr.V roce 1696 ji dal Leopold Jakub Gepard přestavět na zámek. Později zámek vlastní Golzové a Schwarzenberkové.

  Zámek Jemčina - asi 13 km vzdálený lovecký zámeček může být pro Vás zajímavým zastavením.Původní hřebčinec postavený roku 1673 hrabětem Janem Jáchymem Slevetou získává Heřman Jakub Černín, který nechává přistavět lovecký zámeček.Nový vzhled zámku přináší po roce 1790 hrabě Rudolf Černín, který pořádal na Jemčině štvanice, na které se sjíždělo panstvo z celé monarchie .

  Okolním kulturním pamatkám dominuje 15 km vzdálené lázeňské město Třeboň, které je pro rok 2010 vyhlášené druhým nejatraktivnějším městem v republice.

Autor - Karlos (c) 2010 - XHTML 1.0 Valid - Jste  návštěvníkem.